Борис Тарасюк «Перспективи співпраці України з ЄС та Митним союзом: недоліки та переваги»

28 березня 2012 року в КНЕУ відбулась відкрита лекція-дискусія на тему: «Перспективи співпраці України з ЄС та Митним союзом: недоліки та переваги», організована Науковим студентським товариством.

Студенти КНЕУ мали можливість поспілкуватись із відомим політиком, головою Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції, директором Інституту євро-атлантичного співробітництва, екс-міністром закордонних справ України в 5-ти урядах - Борисом Тарасюком.

Перед лекцією Б.І.Тарасюк зустрівся із ректором КНЕУ А.Ф.Павленком, якому висловив щиру подяку за запрошення й можливість виступити перед студентами кращого економічного вузу країни. В заході взяли участь студенти та викладачі КНЕУ, в основному спеціальності: міжнародна економіка та європейська інтеграція.

Із стислої  лекції Бориса Івановича слід винести основне, що Україна й досі не може зробити вибір: «Куди податись у ЄС чи Back in the USSR». Україна не може розробити власного шляху до зростання демократії в країні, зниження корупції у владі та ефективного реформування певних галузей економіки задля покращення своїх позицій на світовій арені. Борис Тарасюк наводив безліч прикладів країн-учасниць ЄС, котрі досягли неабияких результатів за час своєї незалежності. Прикладом у доповіді досить часто звучала Грузія, як країна, що перша відкрито заявила про вихід із СНД та свою відмову від Митного союзу та зони вільної торгівлі, що пов’язано не лише з війною із стратегічними конкурентом Росією, але і з тим, що за словами речників Грузії:  «СНД – це мертвонароджена структура».

Після лекції всі бажаючі змогли задати питання лектору, яких було чимало. Одним з найважливіших питань, які були висунуті до лектора -  відкриття безвізового режиму європейцям в Україну. З приводу даного питання Борис Іванович відповів досить оптимістично: «Відкриття такого режиму ЄС поведе за собою для України великий приплив туристів, а відповідно і притік коштів; також це чітка прозорість і довіра з боку ЄС до нашої країни, а відповідно покращення іміджу України на світовій арені».

Також дискусія була щодо питання чи не вигідніше Україні не вступати до ЄС, а просто підписати угоду про зону вільної торгівлі і відкрити безвізовий режим, адже за досвідом країн Прибалтики, після вступу в ЄС, їхні національні економіки значно постраждали за рахунок великих кредитів, а малий бізнес перестав існувати  – відповідь була досить строгою «Я не бачу для України ніякої загрози, … займатися бізнесом треба так, щоб ти був конкурентоспроможним і не прикривався за державними дотаціями».

В підсумку, Борис Тарасюк як голова Комітету Верховної Ради з питань євроінтеграції, запропонував нашим студентам взяти участь в роботі комісій Комітету щодо питань співпраці України з ЄС й був щиро вдячний організаторам та студентам КНЕУ за жваву дискусію. Сьогодні ведуться обговорення, в результаті яких близько десяти студентів КНЕУ візьмуть участь в тематичному круглому столі присвяченому питанням євроінтеграції, що відбудеться під егідою зазначеного Комітету ВРУ. Таким чином, наші студенти матимуть можливість застосувати свої ідеї в розробці законодавчих та нормативно правових актів щодо вступу України в Європейську спільноту.

Команда НСТ КНЕУ щиро вдячна всім студентам, що взяли участь в лекції-дискусії й ми раді бачити всіх на наступних наукових заходах.