Круглий стіл «Рейдерство в Україні: новітні виклики»

7 жовтня 2015 року в Київському національному університеті імені Вадима Гетьмана завдяки ініціативі Наукового студентського товариства відбувся круглий стіл на тему: «Рейдерство в Україні: новітні виклики».

На ньому були присутні студенти, аспіранти, викладачі, а в якості експертів запрошені:  Семидідько Андрій Андрійович (директор Антирейдерського союзу підприємців України, провідний експерт консультаційного центра «Корпоративна безпека»),  Худобін Сергій Михайлович (директор департаменту з корпоративної безпеки УСПП), Старовойтенко Руслан Віталійович (експерт Українського Інституту дослідження екстремізму). Модератором виступав доцент кафедри макроекономіки та державного управління - Жданов Володимир Ігорович. Учасники обговорювали такі питання як: «біле», «сіре» та «чорне» рейдерство, агресори та жертви, санація чи перерозподіл власності, рейдерство чи інвестиційна привабливість; оцінювали ефективність дій органів державної влади у боротьбі з рейдерством та шукали методи захисту власного бізнесу

Круглий стіл розпочався коротким зверненням голови Наукового студентського товариства КНЕУ Кульбако Марії Сергіївни. Оскільки останнім часом увага на рейдерстві значно загострилась,  НСТ також не залишилося осторонь. Цей чи не найперший круглий стіл на таку тематику, організований студентами, покликаний пробудити інтерес, сформувати власне розуміння і переймання молоді проблемами у даній сфері.

«Всі явища як у світі, так і в економіці мають дуалістичну природу. Я раджу поглянути на феномен рейдерства динамічними, прогресивними очима і побачити більше «білого», ніж «чорного». В подальшому, ми можемо зайняти антирейдерську позицію, або ж працювати у бізнесі, здійснювати злиття, поглинання («дружнє» і «недружнє»). Головне – набратися знань, стати компетентними у цій сфері та вчинити так, як підкаже життя», – з таким закликом до позитивного погляду на рейдерство звернувся Лук’яненко Дмитро Григорович, перший проректор з науково-педагогічної та наукової роботи.

Худобін Сергій Михайловичрозповів про походження рейдерства та виділив три його види: «біле», «сіре» та «чорне». Були наведені влучні приклади цього явища в Україні з усіма характеристиками та відмінностями.  Виокремлено основні аспекти, які впливають на боротьбу з рейдерством: політична воля керівника країни, зусилля самого бізнесу та активна позиція суспільства.

Для захисту підприємства від рейдерства Семидідько Андрій Андрійович порадив завжди об’єктивно аналізувати середовище, в якому воно знаходиться, виокремлювати сильні та слабкі сторони, виділяти друзів та ворогів у бізнесі. Варто виділити 4 поля атаки рейдерів: правоохоронне, судове, адміністративне та публічне, які необхідно діагностувати при вирішенні конфліктних ситуацій. Та, перш за все, варто вчасно звернутися до фахівців, що допоможе вирішити проблему або запобігти її створенню (з вірогідністю 30%).

Старовойтенко Руслан Віталійович розповів про насильницьке захоплення підприємств, яке розпочалося в Україні з 2014 року внаслідок недосконалого законодавства. Зупинився на тому, що необхідно розтлумачити термін на юридичному рівні, виокремити критерії рейдерства, встановити кримінальну відповідальність за здійснення рейдерства, затвердити чітке антирейдерське законодавство.

Виступ Галети Павла Миколайовича, студента 3 курсу факультету економіки та управління, вирізнявся акцентом на позитивних наслідках на прикладі «білого» рейдерства. Він навів приклади, коли фірма після рейдерського захоплення не лише не припиняє свої діяльності, але й її рентабельність збільшується.

На завершення наголосив на тому, що в таких поняттях як рейдерство, злиття та поглинання немає особливої різниці. Головне у цих процесах - розрізняти  фірму-ініціатора та фірму-мішень (з англ. «target»). На думку Володимира Ігоровича, необхідності виділяти рейдерство в окрему категорію законодавства немає. Ті методи правового регулювання, що діють у інших країнах непрацюватимуть в Україні. Тому в нашій ситуації достатньо ефективного, адекватного законодавства, судової системи, служби безпеки і Міністерства внутрішніх справ. Як основний аргумент щодо позитивних наслідків рейдерства Володимир Ігорович визначив підвищення ефективності розподілу і використання ресурсів в економіці.

Підвівши підсумки, ми прийшли до такого: необхідно поєднати політичну волю практиків і керівництва, зусилля самого бізнесу та активну позицію громадськості; в розвинутих країнах світу поняття «рейдерство» це цілком  легальний метод переходу власності корпорації до нових власників, а в Україні переважно використовуються рейдерами нелегальні способи; потрібно захистити права власності, які в розвинутих країнах є непорушним, а також необхідний високий рівень корпоративної безпеки, це призведе до збільшення прямих та портфельних інвестицій, збільшить стимул підприємців до розширення діяльності; зменшити, а то й зовсім прибрати, корумпованість правоохоронних органів та судової системи, створити державні інститути, які б ефективно захищали права власника.

По завершенню круглого стола учасники виявили бажання створити постійну молодіжну платформу для обговорення сучасного стану рейдерських захоплень в Україні та надання рекомендацій органам державної влади, які мають відповідні компетенції у сфері боротьби з рейдерством.

Дякуємо всім, хто був присутнім на круглому столі «Рейдерство в Україні: новітні виклики», особлива подяка – запрошеним гостям за експертну думку та зацікавленість нашим заходом.

Матеріал підготували члени Наукового студентського товариства КНЕУ:Замідра Ніна, студентка 3 курсу факультету МЕіМ, та Дробот Ольга, студентка 4 курсу ОЕФ.

 

Київський національний економічний університет
Яндекс.Метрика